Holešovice 313

Z Lepší Praha 7
Verze z 26. 1. 2013, 04:23; Bot (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Název
Adresa Dělnická 313/20
Stavební objekt 313
RUIAN http://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/stavebniobjekty/22137157
Langweil http://www.langweil.info/index.php/200711297722/Delnicka-22.html
Architekt
Majitel
Postaveno
Web
Literatura
Foto [[Soubor:|300px|]]


První česká továrna na laky, fermeže a barvy F. J. Materna, Praha

První plány na výstavbu továrny na bronzové a kovové barvy zhotovil stavitel Václav Džbánek v roce 1881. V továrním objektu v Holešovicích se vyráběl bronzový prášek. František Josef Materna továrnu v roce 1896 připojil ke svému obchodu s laky, který provozoval na Senovážném náměstí. Stavitel Alois Špalek provedl nutné adaptace ohradní zdi a skladiště. Kancelářskou a obytnou budovu navrhl a provedl stavitel Josef Vaňha. Do roku 1922 rozšířil majitel původní objekt dle návrhu architekta Rudolfa Stockara ve stylu pozdního kubismu. Roku 1930 koupila firma pod vedením inženýra Viktora Materny pozemek na ulici Štěrboholská pro stavbu nového závodu, po znárodnění začleněného do národního podniku Barvy a Laky. Tehdy v holešovickém areálu sídlila Autorenova, n. p.

Areál je nyní využíván k obchodním a kancelářským účelům a banální poutače prodejny aut nepěkně narušují pozoruhodnou Stockarovu fasádu. zdroj: http://sumavak.info/Holesovice_BB2_A4_New.pdf

F. J. Materna založil první českou firmu obchodující s laky v roce 1882 a od roku 1893 se rozhodl barvy také sám vyrábět. Zakoupil továrnu v Holešovicích z roku 1881. Dnešní úpravu získal areál díky úpravám z roku 1922, nejcennější je kubistická úprava průčelí kancelářské a obytné budovy od Rudolfa Stockara. V roce 1932 byla výroba přesunuta do nového závodu v Hostivaři, který barvy produkuje dodnes. V továrně je prodejna aut, jejíž poutače narušují Stockarovu fasádu.

zdroj: http://www.usedlosti.ctrnactka.net/pos16.htm


Ve dvacátých letech minulého století se zdárně rozvíjí firma "Barvy-laky" pana Viktora Materny. Z Dělnické ulice v Holešovicích, kde před lety začínal jeho otec s několika kotli v zahradní kůlně, se stěhuje do nových budov v Hostivaři a zároveň staví v Praze v Jičínské ulici nový moderní dům pro své zaměstnance. Brzy však umírá a vedení závodu se ujímá jeho teprve osmnáctiletá dcera Zdenka, později provdaná Wagnerová. Továrna se pod jejím vedením úspěšně rozvíjí, pak ale přichází rok 1948. Podnik je pochopitelně znárodněn a o rok později jsou manželé Wagnerovi zadrženi u Domažlic s třemi dcerami při pokusu o přechod hranic. Místo do svobodného světa putovali za mříže a dcery do sirotčince.

zdroj: http://jirounek.blog.cz/rubrika/rodina-a-osobni-zivot

kulturní památka - http://monumnet.npu.cz/pamfond/list.php?IdReg=662871614&Limit=25

Další zdroje

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Tvorba obsahu
Nástroje